1 Ağustos 2012 Çarşamba

bir "hedef" daha aşıldı...

''Trafik Dede'', Galip Baran 
fahri trafik müfettişi 

Bodrum'da, başta trafik olmak üzere çeşitli konularda yaptığı eylemlerle tanınan 80 yaşındaki Bilinç Üniversitesi Kurucusu Galip Baran'a fahri trafik müfettişi belgesi verildi.
Galip Baran, Otogar Kavşağı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, 1990 yılından beri başta trafik olmak üzere, çevre, tüketim, sağlık, vergi, iş ahlakı, milli servet, imar ve her şeyi devletten bekleme gibi konularda vatandaşları bilinçli davranmaya yönlendirmek amacıyla bazı çalışmalar yaptığını söyledi.
Vatandaşların trafik kurallarına uymaları için özellikle 1996 yılından sonra çalışmalarını artırdığını anlatan Baran, etkinliklerinin sadece Bodrum ile sınırlı tutmayıp İstanbul, Ankara, Konya, Çorum ve Antalya gibi illerde de çalışmalar yaptığını kaydetti.
Muğla İl Emniyet Müdürlüğü'ne yaklaşık 2 yıl önce fahri trafik müfettişi olmak için başvurduğunu belirten Baran, ''Emniyet Müdürlüğü başvurumu değerlendirmiş ve kabul etmiş. Bizden trafik kurallarına uymayanlara yakalanma duygusu uyandırmamızı istediler. Kurallara uymayanlar için caydırıcılık yaratmamız istendi'' dedi.
Baran daha sonra üzerinde ''sağdan lütfen'', ''yeşili bekle lütfen'' yazılı pankartları kullanarak, kavşakta vatandaşları trafik kurallarına uymaları konusunda uyardı.
Bu sırada kırmızı ışıkta geçen Şakir Sarı isimli turist rehberini durduran Baran, Sarı'ya,  kırmızıda geçtiği için, ceza olarak ''sağdan lütfen'', ''yeşili bekle lütfen'' yazılı pankartları verdi ve kırmızıda geçenlere göstermesini istedi.
Sarı ise yaptığı hatanın cezasını çektiğini belirterek, Baran'ı takdir ettiğini söyledi. 
Bu sırada çevredeki turistler de Baran'a destek verdi.
Galip Baran daha sonra üzerinde, ''Yayalarla ilgili kırmızı ışık kuralını ihlal ediyorsan demokrasi kavramından bihaber, bencil ve bilinçsiz bir varlıksın bilesin'' yazılı kağıtları yayalara ve sürücülere dağıttı. (a.a., 01.08.2012)  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder